Осигуряване на съдружници в ООД и на собственик на ЕООД

15.07.2014, 14:48 8435 8

15.07.2014, 14:48
Публикации: 10 / 1

Здравейте!

В ООД с двама съдружници внасям осигуровки на единия управител според съответния праг за дейността за всички осигурителни случаи, съгл. чл.4, ал.1 от КСО. За Д1 избирам т.10 за вид осигурен. Другият съдружник не упражнява дейност в дружеството и за него не внасям никакви осигуровки! Вярно ли процедирам в този случай?



В работещо ЕООД, (има назначени работници) на управителя начислявам осигуровки като СОЛ. Въпросът ми е задължена ли съм да начислявам осигуровки на управителя по чл.4, ал.1, т.7 от КСО, след като той не получава  лично доходи от дейността?
#1 | 15.07.2014, 14:54
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте!

В ООД с двама съдружници внасям осигуровки на единия управител според съответния праг за дейността за всички осигурителни случаи, съгл. чл.4, ал.1 от КСО. За Д1 избирам т.10 за вид осигурен. Другият съдружник не упражнява дейност в дружеството и за него не внасям никакви осигуровки! Вярно ли процедирам в този случай?


Ако този управител има ДУК и възнаграждение по този договор - да, правилно . Кодът за вид осигурен 10 е именно за такъв управител. Другият съдружник щом не упражнява дейност няма и основание за осигуряване за него .
#2 | 15.07.2014, 14:57
Публикации: 11932 / 2174
В работещо ЕООД, (има назначени работници) на управителя начислявам осигуровки като СОЛ. Въпросът ми е задължена ли съм да начислявам осигуровки на управителя по чл.4, ал.1, т.7 от КСО, след като той не получава  лично доходи от дейността?

Съдружник, който е и управител и полага личен труд в дружеството може да се самоосигурява, като самоосигуряването му " покрива "  цялата му дейност в дружеството, включително и управленската.
#3 | 15.07.2014, 15:36
Публикации: 10 / 1
Благодаря за бързия и изчерпателен отговор!

И още един въпрос :)

При ООД с двама съдружници, единият от които е пенсионер, а другият се осигурява в Германия (с двойно гражданство е) как се процедира в осигуряването. По-скоро ме интересува осигуряването в случая на съдружника-пенсионер. Ако няма изрично уговорено възнаграждение в ДУК или решение от ОС, може ли да се се осигурява като СОЛ и да се внасят съответно само здравни осигуровки?
#4 | 15.07.2014, 15:40
Публикации: 11932 / 2174
Ако съдружникът - пенсионер полага личен труд в дружеството същият подава ОКД5 за деклариране на начало на упражняване на дейността в дружеството и дължи само здравни осигуровки от датата на декларираното начало на дейността. В бланката на ОКД5 същият в случай , че не желае да се осигурява не попълва и не декларира нищо, освен датата на упр. на дейност в дружеството.
#5 | 15.07.2014, 15:48
Публикации: 10 / 1
Благодаря още веднъж! За декларацията знам, но не бях сигурна за осигуряването!
#6 | 22.07.2014, 11:34
Публикации: 7 / 0
В ЕООД собственикът се осигурява като СОЛ, но започва работа по някаква програма за заетост, наема хора и трябва да се осигурява и на договор за управление. Въпросът ми е може ли да се спре в такъв случай осигуряването му като СОЛ?
#7 | 22.07.2014, 11:37
Публикации: 9297 / 1557
Зависи. Ако не работи нищо друго, освен управлението - може. Ако работи и друго  -не може.
#8 | 22.07.2014, 11:41
Публикации: 7 / 0
Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група