Запитване на място в НАП за надвнесени пари - КАК?

14.07.2014, 10:49 7424 7

14.07.2014, 10:49
Публикации: 298 / 14
Здравейте,
След 20-30 минути, четене как да си направя запитването до НАП по електронен път и тотална липса на адекватно съдействие от страна на фирмата, която ми предоставя електронния подпис - се оказа, че е по - добре да питам на място.
Сутринта прочетох и тази тема:
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,9996.0.html
Оказва се, че има и други потребителите, които "страдат" от същия проблем - надвнесени пари, или пари, които не е ясно, кое точно задължение покриват.

Накратко за моя случай: Имам 2 фирми, и на двете има надвнесени пари. За сега задълженията са покрити и съм сигурен, че парите са надвнесени и ги има. Това, което ми се иска да разбера от НАП е:
1. Колко точно са надвнесени според тях пари/суми?
2. Нормално ли е да оставям с тези надвнесени пари да се покриват осигуровки, дребни плащания, та дори и ДДС? Всъщност ние не искаме парите да се връщат, а да покрият дадени задължения, но при тази неяснота е трудно да се прецени, кое е правилно и кое не е.
3. Да не е станала някаква грешка, и сега да покриват, а после кажат не сте внесли за еди какво си парите......понеже има реален шанс и за това

Въпросът ми е:
Как точно да си напиша запитването до НАП, че да получа адекватен отговор на тези въпроси. Целта ми е не толкова да ги дразня или тормозя, колкото да получа тяхното становище по случая и да знаем, как да си внасяме сумите/парите по задълженията (или да не ги внасяме).
Какво трябва да включва това запитване - в свободен текст ли? До къде трябва да го отнеса/занеса/подам (поне като гише, ако имате идея)? Как точно от НАП ще ми отговорят? - в смисъл, ако е по пощата стандартно писмо, редовно ми крадат кореспонденцията и тази форма на отговор, сигурно ще доведе писмото им до знанието на някой съсед-клюкар.

Надявам се, да може да ме посъветвате.
#1 | 14.07.2014, 12:05
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,

Аз ще споделя личен опит.
Запитването се пише в свободен текст, кратко и по същество. Например, искате уточняване на параграфите, по които има надвнесени суми.

По-важни са следващите Ви действия.
1. Отивате в НАП и подавате исканията в деловодството, от където се снабдявате с вх.№.
2. След няколко дни отново отивате в деловодството и правите справка на кой конкретен служител е разпределено Вашето запитване. Обикновено това е служител от счетоводството.
3. Отивате при този служител и вече в разговор с него уточнявате всичко, което Ви интересува.

Важно!!!- Трябва да имате нотариално заверено пълномощно от фирмите, че ще получавате от тяхно име документи и информация от НАП, НОИ и т.н.
#2 | 14.07.2014, 12:59
Публикации: 298 / 14
Здравейте,

Аз ще споделя личен опит.
Запитването се пише в свободен текст, кратко и по същество. Например, искате уточняване на параграфите, по които има надвнесени суми.

По-важни са следващите Ви действия.
1. Отивате в НАП и подавате исканията в деловодството, от където се снабдявате с вх.№.
2. След няколко дни отново отивате в деловодството и правите справка на кой конкретен служител е разпределено Вашето запитване. Обикновено това е служител от счетоводството.
3. Отивате при този служител и вече в разговор с него уточнявате всичко, което Ви интересува.

Важно!!!- Трябва да имате нотариално заверено пълномощно от фирмите, че ще получавате от тяхно име документи и информация от НАП, НОИ и т.н.
Здрасти,

Благодаря много за отговорът. Имам нотариално заверено пълномощно (за ужас на служителите на НАП).
Само да уточним, за деловодството, което е към ревизорите ли говорим (известни още като Десет етажната сграда в Бургас) или за нормалния НАП?
Аз така като чета и мисля, ми се струва, че трябва да е при ревизорите, понеже тези малкия НАП освен да въвеждат декларации, друго почти никога не са успели да свършат (не го казвам с лоши чувства, просто винаги си тръгвам от там все едно съм си загубил времето).
А има ли шанс "да се набутаме" с това ни действие, в смисъл забелязъл съм, че служителите на НАП поне тези дето се занимават с резивии и се помещават по високите етажи на десет етажната сграда са доста любопитни, и често от мисли как да решим проблема, прескачат на мисли - как да направим ревизия?
#3 | 14.07.2014, 14:20
Публикации: 6403 / 1129
Е, очевидно навсякъде има местни особености :smile1:

Аз споделих опит от ТД на НАП София, офис Център. Там деловодството е едно и после преписки от този род се разпределят по компетентност на Счетоводството.

Не виждам как биха разпределили подобно искане на ревизорите и защо?!? (които и тук се помещават на петия най-висок етаж)
#4 | 14.07.2014, 16:23
Публикации: 93 / 1
Здравейте,

Някой подавал ли е Искане за прихващане?Интересува ме дали са го тропнали с проверка или ревизия?
#5 | 28.07.2014, 13:06
Публикации: 298 / 14
Е, очевидно навсякъде има местни особености :smile1:

Аз споделих опит от ТД на НАП София, офис Център. Там деловодството е едно и после преписки от този род се разпределят по компетентност на Счетоводството.

Не виждам как биха разпределили подобно искане на ревизорите и защо?!? (които и тук се помещават на петия най-висок етаж)
Имаме 10+ етажа :
#6 | 28.07.2014, 13:06
Публикации: 298 / 14
Здравейте,

Някой подавал ли е Искане за прихващане?Интересува ме дали са го тропнали с проверка или ревизия?
Зависи от сумата и фирмата, пробвай сега отпускарския месец може и да не им се занимава...
#7 | 28.07.2014, 15:20
Публикации: 1884 / 384
Здравейте,

Някой подавал ли е Искане за прихващане?Интересува ме дали са го тропнали с проверка или ревизия?

Зависи каква ви е оценката на риска, има си създадено звено в НАП за това.
Индивидуално е, а и в зависимост от това скоро дали сте проверяван, много фактори са. Сега са на мода шивашките и обущарските производства-щели да ги вадят от сивата икономика... :wink1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група