Касова отчетност и проблем с клиенти

24.06.2014, 17:38 12367 10

24.06.2014, 17:38
Публикации: 306 / 36
Здравейте!
Възникнаха ни доста проблеми с клиентите, когато разбраха, че фирмата е регистрирана по режима "касова отчетност". Направо заявиха, че няма да работят с нас. За да решим този проблем решихме да издаваме комбинирана фактура и да избегнем режима. Например включваме като отделно перо във фактурата - "издаване на фактура" - 1.00лев с ДДС, този 1.00лев го маркираме на касовия апарат, прикрепяме касовия бон и отбелязваме, че начина на плащане е комбинирано. Така и клиента си плаща толкова колкото дължи, т.е. този 1.00лев си е за наша сметка.
Днес обаче одиторката на един от клиентите казала, че това е неправилно. Нямало такова нещо като комбинирано плащане и изобщо да не вземат такива фактури.
Моля, за мнение. Одиторката права ли е, презастрахова ли се, или не й се иска да си усложнява живота?
#1 | 25.06.2014, 09:41
Публикации: 1703 / 207
Ние плащаме цялата сума в брой.  :good:
Ето една полезна статия:
Протоколите в новия специален режим “Касова отчетност” в ЗДДС
 При извършено плащане по фактура, издадена в режим „Касова отчетност” – частично или цялостно, настъпва изискуемост на данъка за доставчика и възниква право на данъчен кредит за получателя – пропорционално на плащането.
#2 | 25.06.2014, 14:09
Публикации: 306 / 36
Благодаря за отговора, но този материал не дава отговор на въпроса ми.
След като за плащанията в брой не се прилага режима на касова отчетност, как да третираме фактурите с комбинирано плащане?
Комбинираното плащане  и преди режима е било практика, не е забранено. След като частичното плащане е в брой, а закона не допуска касова отчетност при плащане в брой, логиката ми е, че фактурата не е по режима. Даже бях срещнала някъде този съвет за избягване на прилагане на режима. Само, че нямам писмен материал и не знам правилно ли постъпваме с този 1.00лев?
#3 | 25.06.2014, 14:18
Публикации: 1703 / 207
gal4eto, плащане на 1 лев не освобождава режима касова отчетност, освен ако фактурата е за 1 лев.  :wink1:!
По- надолу в статията е обяснено как се процедира с частичните плащания:
Протоколите носят номера на фактурата (или ДИ), към които са издадени, независимо колко са на брой. При няколко частични плащания по дадена фактура ще има няколко протокола с един и същ номер (идентичен с номера на фактурата), които ще се различават само по своите дати на издаване и сума. Няма пречка и в един и същ данъчен период да се издадат повече от един протокол към една фактура.
Протоколът трябва да бъде издаден в 5 дневен срок от датата на изискуемост (т.е на плащането или прекратяване на регистрацията), но не по-късно от последния ден на месеца, в който е настъпила изискуемост.

Протоколите трябва да съдържат набор от задължителни реквизити, идентифициращи:
•основанието за издаване;
•първичния данъчен документ;
•участниците в доставката;
•датата и размера на плащането.

В случая трябва да издадете протоколи на стойност с 1 лев по-малко с дата и в размер на реалното плащане.
#4 | 25.06.2014, 16:57
Публикации: 306 / 36
Ето част  от 1-ва страница на Тема: Счетоводни статии и протоколи при режима Касова отчетност на ДДС
delphine поставя същия въпрос:Аз имам чести случаи, при които една фактура е с комбинирано плащане. Примерно общата стойност е 1200 лв. и имам касов бон за 300 лв. , а останалата част е по банка.
Мнението е на  Katya е:
"По-скоро, ако доставчикът при издаването на фактурата приеме да му платите частично В БРОЙ, то той няма да има право да напише върху фактурата текст "касова отчетност""

#5 | 25.06.2014, 21:15
Публикации: 1703 / 207
В същата тема на стр.3 Katya е отговорила така:
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,9052.40.html
Ако купувачът не иска режима КО и да отчита протоколи, то да плаща изцяло и веднага. В този случай доставката ще попадне в чл. 151а, ал. 2, т. 13 и няма КО.  :)
#6 | 26.06.2014, 09:47
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Не се прилага режима за доставки на стоки и услуги, при които възнаграждението не се изплаща по банков път, включително чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.

При положение, че по доставката има частично плащане в брой, то не се прилага режима за тази доставка.
#7 | 20.08.2014, 15:38
Публикации: 306 / 36
Здравейте колеги!
Направих писмено запитване относно фактурите с комбинирано плащане и прилагане на касовата отчетност. Получих отговор от 11.08.2014г. Не мога да ви публикувам отговора на ЦУ на НАП, но ви цитирам съществената част:
"Предвид цитираните разпоредби и доколкото, от посоченото в запитването става ясно, че възнаграждението по доставката не се изплаща изцяло по банков път (изплаща се в брой и по банков път), считам, че по отношение на същата, не следва да се приложи специалния режим за касова отчетност на данък върху добавената стойност, а данъкът става изискуем по общия ред на ЗДДС, съответно начисляването данъка, документирането и отчитането на тази доставка, също следва да се извърши по общия ред на ЗДДС."
#8 | 20.08.2014, 21:09
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Благодаря за споделената информация. НАП са потвърдили това, което и аз съм Ви написала преди няколко месеца.

Предайте писмото на клиента си, за да запознае въпросната одиторка, защото очевидно не е достатъчно наясно с прилагането на режима. А толкова задължителни обучения им правят и пак недообучени работят...
#9 | 29.08.2014, 22:22
Публикации: 76 / 3
Здравейте!
Възникнаха ни доста проблеми с клиентите, когато разбраха, че фирмата е регистрирана по режима "касова отчетност". Направо заявиха, че няма да работят с нас


БРАВО!! само усложнения.. така и така ве ще си го внесете ддс-то, що ви трябва касова отчетност
#10 | 30.08.2014, 03:12
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Ние сме регистрирани по касова отчетност и нямаме никакви проблеми с клиентите. За да прилагаш успешно касовата отчетност, трябва да я разбираш.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група