СОЛ и заверка на стаж

22.04.2014, 11:32 13528 14

22.04.2014, 11:32
Публикации: 3 / 0
Здравейте, току що идвам от НОИ, в опита ми да заверя осигурителна книжка на СОЛ, се оказа, че искат подавана Декл.по чл.50 от ЗДДФЛ.Такава не  е подавана, тъй като  лицето няма други доходи през годината, внасяло е осигуровки върху върху 420 лв. и няма какво да изравнява. Там един от инспекторите /стая 112/ беше категоричен, че без тази декларация никой негов колега няма да завери осигурителна книжка. Моля за помощ, как да постъпя? Става въпрос за заверка на стаж за 2008,2009,2010,2011 и 2012г. През нито една от тези години не е подавана деклрация по чл.50, поради горе споментия факт, че не е имало какво да се изравнява като доход. Дали да отида в НАП и да подам декларации по чл.50 за тези години. А вероятно ще има и някакви глоби за неподаването на тези декларации в срок?
Моля за Вашето компетентно мнение!
#1 | 22.04.2014, 11:43
Публикации: 9299 / 1558
Зависи на какво основание сте СОЛ - ако сте ЕТ или свободна професия и нямате доходи, означава че неоснователно сте се осигурявали и трябва да Ви върнат внесеното. Ако сте съдружник в /Е/ООД което има дейност - е трябвало да се самоосигурявате, недависимо че нямате личен доход. В този случай не трябва да откажат заверката.
Друг въпрос е, че нямането на доход не е равносилно на нямане на дейност, но след 5 години без доход много трудно ще се защитите.
А декларации по чл.50 за минали години можете да подадете, но не е сигурно че ще Ви ги приемат без набичие на облагаем/декларируем доход. Колкото до глобите - може да се отървете поради изтекла давност. Само за 2012 не съм сигурна.
#2 | 22.04.2014, 13:44
Публикации: 3 / 0
Съдружник в ЕООД, което е имало дейност и продължава да работи и  към момента.

Благодаря за бързия отговор, ще отида при друг инспектор.
#3 | 22.04.2014, 13:52
Публикации: 1223 / 70
Май пак някаква нова глупост са измислили.Всяка година-до миналата,заверявам 5-6 книжки без проблем на СОЛ без доходи и без подадени ГДД по чл.50.Явно пак нещо ги е прихванало.И какво да им подавам -те нямат доходи за деклариране.
#4 | 22.04.2014, 14:00
Публикации: 2966 / 392
Стига глупости, в ЗДДФЛ си има основания за подаване на ГДД, това че НОИ ти искат такава, не е основание
#5 | 22.04.2014, 15:25
Публикации: 56 / 2
Когато съм заверявала ОК на самоосигуряващо се лице съдружник/собственик на  ООД/ЕООД, попълвам следната декларация:


ДЕКЛАРАЦИЯ


От


........................ ..........., ЕГН:........................ ...
лична карта №...................., издадена на ................г. от МВР - ...........
живущ в гр. ................., ул. ........................ ..
съдружник в  ........................ ., ЕИК: ........................ ...
 


Декларирам,

1. че за периода от..............г. до .....................г. съм упражнявала дейност като съдружник/собственик в  ООД/ЕООД, с ЕИК ................... и съм се осигурявала на минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се лица и не съм се осигурявала на друго основание.
2. За посочения период нямам подадени годишни данъчни декларации по чл.50 от ЗДДФЛ.
4. За посочените периоди нямам получени доходи подлежащи на годишно изравняване.

Известно ми е, че за неверни данни нося наказателна отговорност по реда на чл.313 от Наказателния кодекс.



Дата: ........ г.                                       Декларатор:........................ ..           
Гр...........                                                                       /.................../
#6 | 24.04.2014, 21:30
Публикации: 67 / 9
обикновено в случай като този инспекторите искат да се представи декларацията на дружеството, през което собственикът се е осигурявал. и на тази основа заверяват книжката. собственикът така или иначе е длъжен да се осигурява, щом представляваното от него дружество работи.
#7 | 24.04.2014, 22:41
Публикации: 404 / 14
За 2012 година подадох на всички СОЛове Декларация по чл.50,въпреки че нямаха доходи и нямаше какво да се декларира и когато отидох гордо с декларациите да заверявам книжки,никой не ми ги поиска!Затова тази година не съм подавала.Явно си зависи при кого ще попаднеш!Тоя персонален регистър-за какво им е?Да си гледат там и след като няма други доходи,а то се вижда при тях-да си заверяват.Ама всички са озверели,търсят,ровят и гледат нещо да намерят,пари да вземат.
#8 | 25.04.2014, 00:13
Публикации: 67 / 9
Тоя персонален регистър-за какво им е?Да си гледат там и след като няма други доходи,а то се вижда при тях-да си заверяват.
никак не си права в разсъжденията си. персоналният регистър и вноските не доказват дейност. лична декларация за придобити доходи(и произхода на тези доходи) или декларация на дружество, което представляваш или в което си работещ съдружник са основанията за признаване на осигурителния стаж. за справка - КСО, наредба ООСЛБГРЧ и прочие творения.
#9 | 25.04.2014, 12:40
Публикации: 404 / 14
Тогава горната декларация им стига!Че лицето няма други доходи и т.н.Празни ГДД повече няма да подавам.Веднъж вече го правих нахалост.
#10 | 25.04.2014, 18:31
Публикации: 35 / 0
Здравейте! Задължително ли всяка година трябва да се заверява осигурителната книжка на СОЛ?
#11 | 25.04.2014, 19:25
Публикации: 9299 / 1558
Не е задължително заверката да е непосредствено след всяка година. можете да заверите 2, 3 ,5... години наведнъж.
Понеже въпроса не е много ясен, ще кажа и следното - за всяка година, през която упражнявате дейност като СОЛ, все някога трябва да се завери. Не може да заверявате годините осиг.стаж по избор.
#12 | 26.04.2014, 11:40
Публикации: 2966 / 392
На последния семинар, на който бях, дамата от НОИ каза, че за след някаква година (която не запомних и не ми се търси) не е нужно да се заверяват осигурителни книжки, стига да няма проблеми с ПР. Разбира се, как ще знаеш дали има проблеми, докато не се пробваш да завериш, е друг въпрос :) Подозирам, че това е и в случаите, когато няма доплащане на осигуровки при определяне на окончателния доход
#13 | 26.04.2014, 15:02
Публикации: 67 / 9
стига да няма проблеми с ПР. Разбира се, как ще знаеш дали има проблеми, докато не се пробваш да завериш, е друг въпрос :)
с ПИК или електронен подпис би могло всеки да узнае данните си в ПР и ако има претенции, да ги предяви. но биха могли да възникнат други претенции. но това както и да е. в мен възниква обаче следният въпрос - защо да не може всеки, който пожелае да си внася осигуровки за пенсия, без да е нужно да доказва основание за това. необходимо ли е да доказваш, че си СОЛ и имаш основание(или задължение) да правиш вноски? и ако имаш определените години стаж с внесени осигуровки - имаш право на пенсия. не разбирам защо е нужно да се връщат направени вноски, намирайки основания, че не е трябвало да ги внасяш.
#14 | 26.04.2014, 17:20
Публикации: 2966 / 392
Защото основанието за пенсионно осигуряване е дейност. При здравното е различно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група