Видове обезщетения при майчинство

17.04.2014, 20:07 5555 4

17.04.2014, 20:07
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
бихте ли посочили процентите, които ще получавам от заплатата си при майчинство в зависимост от това кога родя. Какво имам предвид - в момента съм в майчинство, първа година. Известно ми е, че майчинските ми права се подновяват 2 години след края на това майчинство. Но ако второто дете се появи преди това не ми е ясно колко ще получавам. Става въпрос за няколко случая:
1. Ако детето се роди по време на втората година от сегашното ми майчинство
2. Ако детето се роди веднага след приключване на сегашното ми майчинство
В първия случай трябва ли да прекъсвам майчинството и да се върна на работа, за да започне да ми тече новия болничен за бременност за второто дете?

Благодаря ви предварително!
#1 | 18.04.2014, 18:54
Публикации: 6668 / 658
1. Ако второто Ви дете се роди преди първото да е навършило 2 годинки и към датата на първия болничен за 45 календарни дни преди термина ползвате отпуска за гледане на малко дете до 2-годишна възраст (по чл.164 от КТ) през първата година за второто Ви дете ще получавате това, което сте получавали за първото дете.
2. Ако второто Ви дете се роди след приключване на отпуската за гледане на дете до 2-годишна възраст размера на обезщетението ще се определи от нова база - 18 месеца назад.
3. В първия случай ще прекъснете отпуската за гледане на първото Ви дете след издаване на болничния за 45 календарни дни преди термина. Трябва в срок от 3 работни дни да подадете приложение № 12 за промяна в обстоятелствата.
4. Имате възможност да прехвърлите правото на отпуската по чл.164 за първото Ви дете на друг работещ и осигурен член от Вашето семейство - баща, баби и дядовци.
Ако не прехвърлите отпуската имате право да получавате 50% от обезщетението за първото Ви дете до навършване на 2-годишна възраст. За това трябва да попълните и подадете приложение № 4.
#2 | 18.04.2014, 19:24
Публикации: 3 / 0
Благодаря ви!

Един последен въпрос - ако забременея през втората година и тогава започне да тече 45-дневния болничен, но той съвпадне с края на годината и родя през третата година, когато вече ще е приключило майчинството, как се процедира?
#3 | 19.04.2014, 08:54
Публикации: 1884 / 384
Важно е кога започва 45 дневния болничен, а не раждането.
#4 | 19.04.2014, 11:58
Публикации: 3 / 0
marpan_64, create, благодаря ви за бързите отговори, много ми бяхте полезни!   :flowers:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група