Майчинство и СОЛ

14.04.2014, 11:41 20906 29

14.04.2014, 11:41
Публикации: 4 / 0
Здравейте!В момента съм в болничен 45 дена преди раждане и съм управител в ЕООД!За да продължи дейността на фирмата трябвали да назнача управител и как става това!Благодаря
#1 | 16.04.2014, 12:18
Публикации: 3145 / 253
След 410-ят ден се назначава друг да управлява фирмата.
#2 | 16.04.2014, 12:42
Публикации: 2966 / 392
Хм, защо чак тогава?
#3 | 16.04.2014, 12:52
Публикации: 3145 / 253
#4 | 16.04.2014, 13:01
Публикации: 2966 / 392
Аз оставам с впечатлението, че фирмата ще продължи дейност, докато девойката е в отпуск до 410 ден. Ако няма никой друг текущо във фирмата, няма кой да упражнява тази дейност.
#5 | 16.04.2014, 13:16
Публикации: 11932 / 2174
Пъпешче, да не би като излезе управителят в болничен / в общия случай / да назначава прокурист за това време или фирмата да спира дейност ?
#6 | 16.04.2014, 14:01
Публикации: 2966 / 392
Понеже тази дискусия ми е много присърце, цитирам едно писмо от НОИ, в което буквално се казва (става сума за СОЛ и ЕООД):
"за времето, в което дружеството упражнява стопанска дейност и не се представлява и управлява от друго лице, следва да се направи извод, че управлението и представителството се осъществява от собственика на капитала, което означава, че той извършва трудова дейност. СОЛ няма право на парично обезщетение за бременност и раждане, ако се установи, че през периода, за който е представило документи за изплащане на обезщетението, извършва трудова дейност, която е основание за осигуряването му за общо заболяване и майчинство"
#7 | 16.04.2014, 14:06
Публикации: 5497 / 371


Не си права

Скрит текст :
#8 | 16.04.2014, 14:10
Публикации: 2966 / 392
Тук се говори за лице, което получава обезщетението си на основание ТД и създава фирма, в която е СОЛ.
Аз говоря за СОЛ, която получава обезщетението си през ЕООДто си и тази фирма продължава да има дейност и да получава приходи, след като лицето е в период на ползване на бременност и раждане.
Това за ЕТто пак задършва със същото - "ако се установи трудова дейност през периода..."

Аз изхождам единствено от казването на девойката, че фирмата ще има дейност. Ако нямаше - въобще нямаше да повдигам въпроса.
#9 | 16.04.2014, 14:16
Публикации: 5497 / 371
Тук се говори за лице, което получава обезщетението си на основание ТД и създава фирма, в която е СОЛ.
Аз говоря за СОЛ, която получава обезщетението си през ЕООДто си и тази фирма продължава да има дейност и да получава приходи, след като лицето е излязло в отпуск.

И в ЕООД да е, до 410 ден си получава обезщетение, без да има необходимост от заместник
#10 | 17.04.2014, 08:09
Публикации: 11932 / 2174
Приемам общоприетото твърдение , че до 410 ден СОЛ не следва да назначава прокурист . Все пак обаче нещо ме гложди по отношение на ЕООД - писмото , прикачено по-горе категорично указва , че до 410 ден майка - СОЛ собственик на ЕТ не следва да назначава прокурист. Писмото не разглежда общия случай на СОЛ-майка независимо от правната форма на фирмата . Ето това ми създава една "задръжка".....
#11 | 17.04.2014, 09:59
Публикации: 2966 / 392
Както вчера си изяснихме с Далила, аз говоря за случая, в който СОЛът в ЕООД е единственото лице там и фирмата продължава да има дейност и доходи. т.е. когато няма никой друг на ТД, ДУ, ГД и всякакви други съкращения :) В този смисъл няма как някой друг да е упражнявал дейността, в следствие на която фирмата има доходи, освен СОЛа.
Ако фирмата няма дейност - не смятам че е необходимо да се правят гимнастики.
Ако има дейност, но има нает персонал - също.
На последния семинар, на който бях, дамата от НОИ каза, че ЕООД без дейност, в която СОЛът е разписал ГДД, платежни, подал е Д1 и т.н. - не го приемат като упражняване на управленска дейност или полагане на личен труд (вече).
#12 | 17.04.2014, 10:05
Публикации: 11932 / 2174
Интересно ми е защо се прави разлика между майка - СОЛ в ЕТ и ЕООД.../ това указание определено разглежда само СОЛ-ЕТ и му " позволява " да е без прокурист / . И в двата случая при липса на прокурист и наличие на дейност във фирмата имаме упражняване на такава от СОЛ-а ............Естествено не говорим за случая, в който ЕООД има управител
 - външен човек.
#13 | 03.05.2018, 13:54
Публикации: 285 / 9
Здравейте!
Имам лице, което е съдружник в 2 дружества и е в отпуск за отглеждане на дете през втората година. Детето е навършило 1 година в края на Април и все още не са подадени документите в НОИ.
Преди майчинството е било осигурявано в едното ООД като СОЛ.
Сега обаче желае да прехвърли своя дял на другия съдружник и да прекрати взаимоотношенията с това дружество.
Другото ООД е действащо и има управител - другия съдружник като СОЛ. Какво трябва да се направи, за започнат да се подават декларациите за майката от второто ООД и трябва ли да се подава нещо в НОИ?
Благодаря предварително!
#14 | 03.05.2018, 16:25
Публикации: 261 / 24
Ако не е приключил отпуска до 410 ден от първото дружество трябва да подадете промяна на обстоятелствата - прекр. на осиг. Във второто дружество - подавате редовни документи за майчинството.
Ако съвпада с началото на отпуска за отгл. надете до 2 г. направо новото приложение във второто дружество. Там е подадено ОКД -5, нали?
#15 | 03.05.2018, 16:58
Публикации: 285 / 9
Ако не е приключил отпуска до 410 ден от първото дружество трябва да подадете промяна на обстоятелствата - прекр. на осиг. Във второто дружество - подавате редовни документи за майчинството.
Ако съвпада с началото на отпуска за отгл. надете до 2 г. направо новото приложение във второто дружество. Там е подадено ОКД -5, нали?
Здравейте!
Оказа се, че в първото дружество е съдружник и управител на договор, а не е била СОЛ. Също така терминът й е бил през месец май, а тя е родила през Април.
Във второто дружество няма подадена ОКД5. То е регистрирано миналата година и е заработило по време на нейното майчинство, а действащ управител е другия съдружник.
#16 | 03.05.2018, 17:11
Публикации: 261 / 24
Дайте да уточним първото дружество :)
Имала е сключен договор за управление, по който се е осигурявала и какво се случва с този договор ? Не важен термина, а кога изтича 410 ден от отпуска за бременност и раждане. По времето на който ще се случи нещо или едновременно с изтичането му - да речем някой май /щом термина е бил май/ ?
#17 | 03.05.2018, 17:16
Публикации: 285 / 9
Дайте да уточним първото дружество :)
Имала е сключен договор за управление, по който се е осигурявала и какво се случва с този договор ? Не важен термина, а кога изтича 410 ден от отпуска за бременност и раждане. По времето на който ще се случи нещо или едновременно с изтичането му - да речем някой май /щом термина е бил май/ ?
Здравейте!
Този договор все още е действащ, но съдружниците желаят да го прекратят. 410-тия ден изтича на 19.05.2018 г. Жената желае да продължи да си гледа детето до 2 годишна възраст и по възможност да получава обезщетението.
#18 | 03.05.2018, 17:32
Публикации: 261 / 24
Ако договора се прекрати преди 19,05.2018 - в първото дружество трябва да се подаде промяна на обстоятелства в НОИ. Ако съвпадне прекратяването с 19,05., може нищо да не подава в НОИ.
Също зависи дали има подадено ОКД5 като СОЛ независимо в кое дружество, и евент. за кои случаи е осигурена. От което зависи пък по какъв начин може да си получи обезщетението за втората година от второто дружество - дали като СОЛ или ще се мисли нещо в насока трудов договор.
#19 | 03.05.2018, 17:44
Публикации: 285 / 9
Ако договора се прекрати преди 19,05.2018 - в първото дружество трябва да се подаде промяна на обстоятелства в НОИ. Ако съвпадне прекратяването с 19,05., може нищо да не подава в НОИ.
Също зависи дали има подадено ОКД5 като СОЛ независимо в кое дружество, и евент. за кои случаи е осигурена. От което зависи пък по какъв начин може да си получи обезщетението за втората година от второто дружество - дали като СОЛ или ще се мисли нещо в насока трудов договор.
Желанието й е да продължи като СОЛ. Ако се споразумеят прекратяването да съвпадне с изтичането 410-тия ден, то какво следва да се направи във второто дружество?
Подава се ОКД5 на високия процент, но от НОИ ми твърдят, че ще трябва да има 1 ден в осигуряване поне. И се подават документите от второто дружество към НОИ за втората година?
Благодаря :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група