ВЕИ+кредитно+ДКЕВР

04.04.2014, 13:26 5280 4

04.04.2014, 13:26
Публикации: 314 / 38
Здравейте сладури,

имам проблем, който надхвърля моите счетоводни възможности и реших да драсна тук за някакви насоки. Надявам се колеги, които решават подобен проблем сега или са го решили да ми споделят челен опит.
Накратко: ВЕИ което произвежда ел. енергия от фотоволтаичен парк продава продукцията си на ЕВН. През 2012 и 2013 пристигаха точно три фактури за даден месец:
Разходна за ползвания ток в обекта.
Разходна за достъп до преносната мрежа на ЕВН.
Приходна за изкупената продукция от ЕВН.
ВЕИтата оспорват достъпа до преносната мрежа и ДКЕВР се произнася, че сумите които плащат трябва да се определят по друг начин.
В резултат на това се пускат кредитни известия с мартенска дата за всички издадени до този момент фактури от 2012 и 2013 г.
Също така собствениците на ВЕИ са накарани да подпишат някакво "Дянково" споразумение от типа на: ще ви върнем сумите веднага ако приемете плащането да е за 90% от фактурираната стойност.

Съвети приемам всякакви.
Как да си осчетоводя нещата, така че в последствие главоболията да са по-малко? Не знам дали ще се издават нови фактури, не знам дали ВЕИтата ще съдят ЕВН за тези 10% и изобщо не знам какво ще им скимне след един месец.
#1 | 04.04.2014, 15:33
Публикации: 1 / 0
Аз имам същият казус - ще осчетоводя кредитните и ще ги закрия с плащането. Ако приемете споразумението - то делото Ви отпада като вариант.
#2 | 04.04.2014, 15:44
Публикации: 1884 / 384
Получих и аз КИ, един топ хартия разпечатвахме. Сега ще си платим ДДС както на продажбите, така и на тези КИ на достъпа, щото те на практика са ДДС за плащане, а парите ще получим -до 15 април/сещай се 15/.
И аз като beta 01 смятам да си осчетоводя КИ и закрия с плащането им.
#3 | 26.09.2014, 14:01
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Аз също от доста време мисля по този въпрос. Осчетоводявала съм издадените през 2012 и 2013г. фактури като разход. Сега след като осчетоводих КИ през тази година разходите на съответната сметка ми излизат с (-) в оборотката, което ми е много грозно, но не знам друг начин. Съответно и общо разходите за текущата година ще са по този начин по-малко....КИ и аз съм закрила с плащанията, но все пак остават тези 10%, които се чудя как трябва да ги осчетоводя- като несъбираеми вземания? Моля, колеги, да споделите опита си как според вас е правилно да се осчетоводи тази каша!
Другият въпрос е 20%ната такса по чл. 35А ЗЕВИ, която отпадна. До сега за удържаните такси не съм получила документ от ЕРП-то, което ги удържа, въз основа на който на свой ред аз да очсетоводя таксата за разход. От BPVA имам едно писмо, където е цитирано становище на министреството на финансите "...предприятието, което удържа и внася таксата ...може да състави първичен документ за удържаната такса, съгл. чл.7 ЗСч, който да послужи за съставяне на счетоводни операции....", другите неща които за записани, че считат таксата за текущ разход и че тя има характер на разчети с бюджета.При начисляването й да се закрие вземането от клиента.
Аз го разбирам така:
За продажбата на ел. енергия: 411-1200/701-1000,4532-200
За плащането по ф-ра:503/411-1000
За начисляването на таксата: 602/459-200
За закриване на задължението:459/411-200,
с уговорката, че контировки 3 и 4 все още не ги правя поради липсата на гореспоменатия документ от ЕРП-то. Вие как процедирате в ситуацията? Благодаря предварително на всички, които ще вземат отношение по тези въпроси!
#4 | 23.10.2014, 16:36
Публикации: 1884 / 384
Относно таксата по чл.35 ЗЕВИ правим протокол по коя фактура и тн. Особено беше и отпадането и към определена дата.
Относно 10%, за които ги подлъгаха да подпишат споразумения, смятам, че това не са вземания, които да чакат давностен срок за отписване. Имаме споразумение и на това основание съм ги сложила на разход.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група