Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013

12.03.2014, 18:47 7114 4

12.03.2014, 18:47
Публикации: 6 / 0
Здавейте, ще се радвам някой да ми каже как да попълня Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013 на физ. лице, което не е регистриран ЗП, получава евро субсидия за единица площ, лицето е пенсионер(не внася осигуровки).
 Знам, че е елементарно, но все пак никога не сам попълвала и се затруднявам, с това точно кои редове да попълвам.
#1 | 12.03.2014, 19:13
Публикации: 6403 / 1129
А освен субсидията, има ли приходи от продажба на селскостопанска продукция?
#2 | 12.03.2014, 21:05
Публикации: 6 / 0
 Не е продавал на фирми, не е издавал фактури. Може да се каже , че прихода е само от субсидията.
#3 | 13.03.2014, 07:28
Публикации: 6403 / 1129
Съгласно чл. 29, т. 2, буква «а» от ЗДДФЛ доходите от дейността на физическите лица за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство се облагат като придобитите доходи, в т.ч. и получената субсидия се намалят с 40 на сто разходи за дейността.
В този случай получената субсидия, заедно с доходите се декларират в таблица 2 от Приложение № 3 на ГДД.

Ако физическото лице не влага получената субсидия за извършване на стопанска дейност, облагаемият доход ще се определи по реда на раздел VІ на ЗДДФЛ «Доходи от други източници», съгласно чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ, т.е. облагаемият доход по чл. 35, придобит през годината, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване.
В тези случаи получената субсидия следва да се декларира в Приложение 6 на ГДД.

Личното ми мнение е, че производителят на непреработена селскостопанска продукция, който я реализира на открити пространства и поради това не е задължен да регистрира продажбите с фискален бон, или не реализира изобщо доходи от произведена продукция, но използва субсидията за извършване на стопанска дейност, следва да приспадне 40% нормативно признати разходи и да декларира дохода от получената субсидия в Приложение №3. Мнението ми се базира на това, че използването на субсидията по предназначение не е задължително да се доказва с продажба и реализиране на доход, тъй като субсидията се дава за влагане в дейност, а не за резултатите от същата.

Не е такова, обаче, третирането на дохода от субсидия, предоставена на физическо лице, което не е декларирало доходи от дейността, прилагано от НАП. Повече можете да прочетете от следната тема:

http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=1591.0
#4 | 20.04.2014, 20:05
Публикации: 6 / 0
 Благодаря, с твоя отговор и още малко четене се "справих" с декларацията.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група